9 najpoważniejszych błędów przy tworzeniu strony na WordPressie

Opublikowany: 31.01.2024/mateusz

błędy tworzenia strony na WordPressie

WordPress to jeden z najczęściej wykorzystywanych CMS-ów do tworzenia stron internetowych. Nic dziwnego – jest wygodny, ma prosty interfejs, zachęca przystępnym designem i szerokimi możliwościami. Należy jednak pamiętać o tym, że o błędy przy projektowaniu witryny na WordPressie niestety nietrudno: skuteczne korzystanie z tego CMS-a wymaga sporo wiedzy i uwagi. Ale bez obaw – w tym artykule omówimy najczęstsze błędy popełniane przy projektowaniu stron na WordPressie i podpowiemy, jak możesz ich uniknąć.

Spis treści
 • Wybór serwera wyłącznie ze względu na koszty
 • Brak dbałości o zabezpieczenia
 • Wybór nieodpowiedniego motywu
 • Brak optymalizacji grafik
 • Oparcie strony na wtyczkach i zaniedbanie kodu
 • Brak kopii zapasowej
 • Zaniedbanie SEO
 • Za dużo widgetów i pop-upów
 • Motyw =/= Wtyczka

Błędy tworzenia strony na WordPressie – 9 rzeczy, o których musisz pamiętać

1. Wybór serwera wyłącznie ze względu na koszty

Tak, wybór odpowiedniego serwera to często pierwszy i najważniejszy krok w procesie tworzenia strony! Niektóre tanie hostingi mogą być kuszące, ale często przynoszą więcej szkód niż korzyści. Wolne ładowanie strony, częste błędy 500, brak supportu – przy takich opiniach powinna zapalić Ci się w głowie czerwona lampka. Dlatego jeszcze zanim będziesz myśleć o kolejnych krokach budowania strony, wybierz dostawcę hostingowego z dobrą reputacją (niekoniecznie będzie to ten największy i najlepiej znany), a także zainwestuj w plan cenowy, który spełni potrzeby Twojej strony.

2. Brak dbałości o zabezpieczenia

Bezpieczeństwo strony to kwestia priorytetowa – zawsze! Nieaktualne wtyczki, motywy czy sam WordPress są narażone na ataki. Zainstaluj firewall, stosuj silne hasła, korzystaj z dwuetapowej weryfikacji, a także regularnie aktualizuj wszystkie elementy strony. I, co równie ważne – zaopatrz swoją stronę w certyfikat SSL.

3. Wybór nieodpowiedniego motywu

Motyw (czasem nazywany szablonem) ma duży wpływ na to, jak będzie wyglądać i działać Twoja strona. Wybór motywów może być ogromny, ale prawda jest taka, że niewiele z nich jest odpowiednio zoptymalizowane. Brak odpowiednich funkcji, design niewspółgrający z Twoimi celami biznesowymi lub zbyt duża waga szablonu mogą negatywnie wpłynąć na wydajność strony –  to powszechne błędy przy projektowaniu witryny na WordPressie. Wybieraj więc motywy responsywne, zoptymalizowane pod kątem SEO i zgodne z najnowszymi standardami bezpieczeństwa.

4. Brak optymalizacji grafik

Ciężkie obrazy i brak odpowiednich atrybutów alt to częste błędy wpływające na wydajność strony. A szkoda, żeby to zaniedbać, bo WordPress daje proste rozwiązania na te wyzwania (np. wtyczki takie jak Imagify, a także opcje w kokpicie). Skorzystaj z narzędzi do kompresji obrazów, a do tego zadbaj o odpowiednie opisy i teksty alternatywne, aby poprawić indeksację strony przez wyszukiwarki.

5. Oparcie strony na wtyczkach i zaniedbanie kodu

Z nadmiarem wtyczek, zwłaszcza tych niezoptymalizowanych, wiążą się poważne konsekwencje. Wtyczki mogą spowolnić stronę, prowadzić do konfliktów i powodować problemy z bezpieczeństwem. Gdy to możliwe, lepiej zaimplementować niektóre funkcje bezpośrednio w kodzie strony.

6. Brak kopii zapasowej

Kopia zapasowa strony to absolutna konieczność od pierwszego dnia! Awaria, błąd w kodzie czy atak hakerski mogą zniszczyć całą pracę. Przechowuj kopie zapasowe w bezpiecznym miejscu, najlepiej na zewnętrznym serwerze lub w chmurze.

7. Zaniedbanie SEO

SEO (Search Engine Optimization) jest kluczowym elementem sukcesu strony. Brak optymalizacji może sprawić, że strona nie będzie dobrze indeksowana przez wyszukiwarki, co przełoży się na jej niską widoczność w wynikach wyszukiwania.

8. Za dużo widgetów i pop-upów

Nadmiar widgetów i pop-upów może negatywnie wpływać na doświadczenie użytkownika. Choć WordPress zachęca do ich używania, to prawda jest taka, że ich duża ilość nie tylko spowalnia ładowanie strony, lecz także może być uciążliwa dla użytkowników, zniechęcając ich do interakcji z treścią.

9. Motyw =/= Wtyczka

Różnica między motywami a wtyczkami często jest niezrozumiała dla wielu użytkowników WordPressa. Motyw odpowiada za wygląd i układ strony, natomiast wtyczki dodają kolejne funkcje. Mieszanie tych pojęć może prowadzić do problemów z kompatybilnością i wydajnością strony.

błędy przy projektowaniu witryny na WordPressie

Błędy przy projektowaniu witryny na WordPressie: podsumujmy, czego się dowiedziałeś

 • Unikanie błędów podczas projektowania strony na WordPressie to klucz do sukcesu.
 • Starannie wybieraj elementy składowe strony, dbaj o bezpieczeństwo i optymalizację, a także pamiętaj o potrzebie regularnych aktualizacji i kopii zapasowych.
 • To wszystko przyczyni się do stworzenia wydajnej, bezpiecznej i atrakcyjnej strony internetowej.

Zainteresował Cię ten temat? Dowiedź się również, czym jest landing page, a także zapoznaj się z naszymi usługami wdrożenia WordPress.