Co to jest CMS i do czego służy?

Opublikowany: 27.06.2024/mateusz

co to jest cms

Masz własną firmę – czy to sklep e-commerce, czy usługi, czy nawet działalność blogową? Musisz być świadomy, że potrzebujesz też stronę internetową. A podstawowym narzędziem, które umożliwia tworzenie, zarządzanie i aktualizację treści na stronie, jest system zarządzania treścią, znany powszechnie pod skrótem CMS (Content Management System). Czytaj dalej, żeby lepiej zrozumieć, co to jest system zarządzania treścią CMS, jakie są jego główne funkcje oraz jakie systemy CMS możesz wykorzystać.

Spis treści
 • Co to jest CMS?
 • Do czego służy CMS?
 • Co to CMS w praktyce? Poznaj najpopularniejsze CMS-y
 • Podsumujmy

Co to jest CMS?

CMS, czyli system zarządzania treścią, umożliwia tak naprawdę edycję zawartości Twojej strony. Chodzi więc o edytowanie, organizowanie i publikowanie treści na stronie internetowej – i to bez konieczności posiadania zaawansowanej wiedzy technicznej. Nie musisz znać kodowania, by świetnie poradzić sobie z wieloma dostępnymi na rynku CMS-ami. Pod hasłem CMS często pojawiają się też platformy e-commerce, nieco bardziej zaawansowane, takie jak Presta czy Shoper, o których opowiemy więcej niżej.

Do czego służy CMS?

Przyjrzyjmy się temu, jakie są najważniejsze funkcje systemów zarządzania treścią.

Zarządzanie treścią

Podstawową funkcją CMS jest umożliwienie użytkownikom łatwego zarządzania treścią na stronie internetowej. Z CMS-em będziesz dodawać nowe wpisy na blogu, edytować istniejące, wstawiać zdjęcia i filmy, a także organizować zawartość w kategorie i tagi. Wszystko to odbywa się za pomocą intuicyjnego interfejsu, który nie wymaga znajomości programowania.

Optymalizacja SEO

Wiele systemów CMS oferuje narzędzia i wtyczki wspomagające optymalizację strony pod kątem SEO. Mowa tu o takich udogodnieniach jak: prostsze dodawania opisów meta, kontrolowanie użycia słów kluczowych, ustawianie Title’i czy optymalizacja URL-i. Lepsze SEO to zwiększenie widoczności strony w wynikach wyszukiwania, co przekłada się na większy ruch i potencjalne zyski.

Zarządzanie użytkownikami i uprawnieniami

W CMS można tworzyć konta dla różnych użytkowników (np. redaktorów, autorów, administratorów) i przydzielać im odpowiednie role i uprawnienia. Dzięki temu łatwo sprawdzisz, kto ma dostęp do jakich funkcji i treści na stronie.

Integracja z innymi narzędziami

Współczesne systemy CMS oferują szeroką gamę integracji z innymi narzędziami i usługami, takimi jak media społecznościowe, systemy analityczne, platformy e-commerce, bramki płatności czy systemy CRM.

co to cms

Co to CMS w praktyce? Poznaj najpopularniejsze CMS-y

Na rynku dostępnych jest wiele różnych CMS, co sprawia, że z jednej strony bez trudu dopasujesz system do swoich potrzeb, z drugiej jednak może stanowić pewne wyzwanie – w końcu różnorodność cen, funkcji, a nawet interfejs mogą w codziennym użytkowaniu robić ogromną różnicę.

Do najpopularniejszych CMS należą:

 • WordPress. Najbardziej popularny CMS na świecie, używany przez miliony stron internetowych. Znajdziesz w nim mnóstwo darmowych motywów i wtyczek, co pozwala na dostosowanie strony do indywidualnych potrzeb. Podstawowa wersja WordPressa jest całkowicie darmowa – zapłacisz jedynie za niektóre wtyczki czy szablony. Napisz do nas, jeśli potrzebujesz pomocy z wdrożeniem WordPressa!
 • Joomla!. To Elastyczny CMS, często wybierany przez użytkowników potrzebujących bardziej zaawansowanych funkcji. Jest idealny do tworzenia stron społecznościowych i większych portali
 • Presta. PrestaShop to open-source’owy CMS dedykowany e-commerce, który sprawdzi się świetnie wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki otwartemu kodowi źródłowemu użytkownicy mogą swobodnie modyfikować i dostosowywać platformę do swoich potrzeb.
 • Shopify. Shopify to platforma e-commerce w modelu SaaS (Software as a Service), która jest znana z łatwości użycia i szybkiego uruchamiania sklepów internetowych. Jest idealna dla osób, które nie mają zaawansowanej wiedzy technicznej.
 • Drupal. To CMS świetny dla dużych firm: daje ogromne możliwości personalizacji. Jest wybierany głównie przez firmy potrzebujące zaawansowanych rozwiązań, ponieważ z szeregiem zalet idzie też wyższy poziom skomplikowania systemu.
 • Magento (Adobe Commerce). Jeden z najbardziej zaawansowanych CMS-ów e-commerce, idealny dla dużych firm i sklepów. Oferuje ogromne możliwości personalizacji i skalowalności, w tym obsługę sprzedaży multichannel.

Podsumujmy:

 1. System zarządzania treścią (CMS) pozwala na łatwe i efektywne zarządzanie stroną internetową.
 2. W CMS możesz tworzyć i edytować treści bez konieczności posiadania zaawansowanej wiedzy technicznej.
 3. Istnieją specjalne CMS dedykowane sklepom internetowym oraz wtyczki takie jak WooCommerce.