
Opublikowany: 29.04.2022/
Do niedawna w świecie marketingu i biznesu funkcjonowało przekonanie o tym, że identyfikacja wizualna marki zamyka się w procesie tworzenia logo firmy i kolorach, ewentualnie – w drodze wyjątku – może zahaczyć o typografię. Wraz ze wzrostem znaczenia brandingu i konieczności wyróżnienia się na przesyconym rynku, system identyfikacji wizualnej firmy zyskał mocno na znaczeniu. Czym jest tzw. Corporate Identity (CI) i jak zbudować od podstaw identyfikację wizualną Twojej marki?
System identyfikacji wizualnej to w największym skrócie bardzo konkretny, najlepiej skodyfikowany zbiór procedur, znaków graficznych i symboli związanych z marką.
W nieco szerszej perspektywie to także wszelkiego rodzaju cechy charakterystyczne firmy, jej kultura organizacyjna oraz inne elementy poza wizualne, takie jak misja czy cele marki wpływające na to, jak wygląda strona estetyczna i reprezentacyjna danego przedsiębiorstwa. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać, że projektowanie identyfikacji wizualnej to nie tylko logo i papier firmowy zaprojektowane gdzieś na boku, po godzinach, a naprawdę złożony i ważny zbiór informacji, który w przyszłości pozwoli marce wyróżnić się wśród konkurencji i zbudować jednolity wizerunek dający możliwość przyciągnięcia konkretnej grupy klientów.
System identyfikacji wizualnej firmy, nazywany czasem także systemem tożsamości, można podzielić na elementy wizualne i poza wizualne, spośród których najważniejsze to:
Jeśli szukasz źródła pokazującego, jak powinien wyglądać poprawnie stworzony system identyfikacji wizualnej firmy, przykłady powstałych już projektów często przychodzą z pomocą. Na ich podstawie można zobaczyć, jak różnorodne mogą być identyfikacje wizualne, a jednak najczęściej łączy je kilka cech wspólnych, takich jak:
Często ciekawe systemy identyfikacji wizualnej firmy to przykłady placówek państwowych, które przechodzą rebranding po latach posługiwania się tradycyjną, podstawową identyfikacją (np. nowoczesny system Muzeum Narodowego w Warszawie). W ROXX powstały identyfikacje wizualne dla takich marek jak Nowoczesna Stodoła, Na Osi czy Glinik.
Tworzenie identyfikacji wizualnej to proces wymagający współpracy specjalistów do spraw brandingu, projektantów graficznych, a przede wszystkim pracowników firmy. Jeśli rozważasz takie działania w obrębie swojej działalności i nie wiesz, od czego zacząć, pomyśl najpierw o strategii, którą realizujesz: o historii i misji marki, o wartościach i wyróżnikach czy chociażby grupie docelowej. Jeśli jeszcze ich nie znasz, być może potrzebujesz nie tylko identyfikację, lecz także całościowy branding, który pozwoli Ci doprecyzować charakter marki?