Ile kosztuje reklama w Google Ads?

Opublikowany: 20.02.2023/mateusz

reklama w google ads

Jeśli chcesz poprawić sprzedaż na swojej stronie internetowej lub zwiększyć świadomość marki wśród swoich potencjalnych klientów, jednym z narzędzi, które masz do dyspozycji, jest reklama w Google Ads. Ile kosztuje kampania przeprowadzona z pomocą tej platformy? Jak wyglądają koszty i formy rozliczenia? W tym artykule podpowiemy Ci, jakim budżetem powinieneś dysponować, aby inwestycja przyniosła oczekiwane efekty, oraz jakich korzyści możesz się spodziewać.

Ile kosztuje Google Ads?

Samo korzystanie z Google Ads jest darmowe. Nie płacisz też z góry za reklamę, a rozliczasz się z platformą według ustalonej przy konfiguracji kampanii stawki. Najczęściej jest to stawka za kliknięcie.

A ile kosztuje reklama Google Ads? Tak naprawdę – dokładnie tyle, ile zapłacisz. Pamiętaj, że bardzo okrojony budżet może być tylko pozorną oszczędnością – szacuje się, że ok. 3 000 to rozsądna kwota, za którą można stworzyć kampanię, która faktycznie przyniesie Ci wymierny zwrot z inwestycji. O szczegóły zawsze warto pytać specjalistów, którzy dopasują frazy kluczowe i strategię do Twoich indywidualnych celów. Poniżej przedstawiamy kilka aspektów, które wpływają na cenę.

google ads ile kosztuje

Ile kosztuje reklama w Google Ads? Weź pod uwagę kilka zmiennych

Koszt przeprowadzenia kampanii w ramach Google Ads nie jest stały – może różnić się w zależności od Twoich celów biznesowych, aktualnej widoczności witryny, planowanego czasu trwania czy wreszcie trudności fraz kluczowych, które wybierzesz. Dlatego w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym, czego od niej oczekujesz, i jak prezentuje się sytuacja Twojej witryny czy konkurencji.

Określ swoje cele

Chcesz zwiększyć widoczność strony, a może poprawić sprzedaż konkretnych produktów czy usług? Myślisz o remarketingu czy chcesz dotrzeć do nowych odbiorców? O jakich liczbach myślisz, gdy mówisz o oczekiwanych efektach?

Poznaj konkurencję

Kolejny krok to zastanowienie się nad tym, jak konkurencyjna jest branża, w której działasz. Czy Twoje usługi są niszowe, czy jednak musisz zmagać się z konkurencją o dużo wyższym budżecie, na przykład dużymi sieciami?

Wybierz frazy

Są frazy, na które będzie Ci się łatwiej wyświetlić, a są takie, dla których koszt kliknięcia będzie wysoki – czasem niewspółmiernie wysoki do efektów, które taka kampania może Ci przynieść. Dlatego zastanów się, czy zamiast bardzo ogólnych słów kluczowych możesz postawić na bardziej niszowe, mniej konkurencyjne, i przyjaźniejsze dla budżetu.

Określ czas kampanii

Reklama emitowana przez dwa czy trzy dni może przynieść Ci jakąś korzyść, ale prawdopodobnie niewielką. Regularnie prowadzone, dłuższe kampanie, z reguły lepiej wpływają na rozpoznawalność marki, a przy tym pozwalają rozplanować budżet w rozsądny sposób, przynosząc wyższy ROI.

Typ reklamy Google Ads

Ile kosztuje kampania Google Ads? Do wyboru masz kilka typów reklam, których koszt może być różny. Warto wspomnieć o takich rodzajach kampanii jak:

  • reklama w sieci wyszukiwania,
  • reklama w sieci reklamowej,
  • kampania remarketingowa,
  • reklama w Google Zakupy,
  • reklama na YouTube.

Pracujesz sam czy z agencją?

Czasem może się wydawać, że samodzielne ustawienie kampanii Google Ads jest prostsze i tańsze niż współpraca z agencją, ale niekoniecznie tak jest – w praktyce monitorowanie czy optymalizacja jakości i kampanii oraz zarządzanie ustalonym budżetem, w tym kontrolowanie stawek za kliknięcie, a nawet stworzenie listy fraz wykluczających potrafią przynieść istotnie wyższy zwrot z inwestycji. Jeśli chcesz – skontaktuj się z nami, pomożemy Ci określić budżet i skonfigurować pierwszą kampanię.