Trendy marketingowe w 2023 roku – 5 ważnych kierunków

Opublikowany: 16.05.2023/mateusz

trendy marketingowe 2023

W 2023 roku marketing nie zna granic. Rozwój technologii, zmieniające się preferencje klientów i rosnąca konkurencja sprawiają, że musisz być elastyczny i gotowy na wyzwania. Ale nie martw się – przygotowaliśmy dla Ciebie przewodnik po największych trendach marketingowych na 2023, które będą rządzić światem reklamy w najbliższych miesiącach.

Spis treści
 • Trendy marketingowe 2023 – co Cię zaskoczy, a co już znasz?
 • Live’y i streamfluencing
 • Personalizacja i doświadczenia użytkownika
 • Sztuczna inteligencja w marketingu
 • Technologie rozszerzonej rzeczywistości (AR) i wirtualnej rzeczywistości (VR)
 • Zrównoważony marketing, zrównoważone filozofie
 • Marketingowe trendy – zaczynamy od zera

Trendy marketingowe 2023 – co Cię zaskoczy, a co już znasz?

 • Live’y i streamfluencing

Zacznijmy od tego, że wideo na żywo nadal będzie dominować w świecie marketingu. Warto do tego dodać nowo ukuty termin “streamfluencing”, który stanowi kombinację słów “streaming” (transmisja na żywo) i “influencing” (wpływ).

Odnosi się do nowej formy influencer marketingu, w której influencerzy prowadzą transmisje na żywo, najczęściej na platformach streamingowych, takich jak Twitch, YouTube Live czy Facebook Live, gdzie mogą wpływać na decyzje zakupowe lub zachowania konsumenckie swoich odbiorców. Widzowie mogą na bieżąco komentować, zadawać pytania i uczestniczyć w interakcji, co generuje większe zaangażowanie. Streamfluencing to sposób na dotarcie do młodszej grupy odbiorców.

 • Personalizacja i doświadczenia użytkownika

Spersonalizowane treści i doświadczenia użytkownika wciąż odgrywają kluczową rolę w marketingu w 2023 roku. Dane demograficzne, preferencje zakupowe i dane behawioralne, które zbierasz na temat swoich użytkowników, pozwolą Ci dostarczać im spersonalizowane treści, oferty i taką komunikację, która pozwoli Ci zwiększyć zaangażowanie i lojalność klientów.

 

aktualne trendy marketingowe
 • Sztuczna inteligencja w marketingu

Nie ma trendów marketingowych na 2023 rok bez AI.

Sztuczna inteligencja bez dwóch zdań odgrywa coraz większą rolę w dziedzinie marketingu i przyczynia się do poprawy skuteczności, efektywności i poziomu personalizacji działań marketingowych. Niektóre z obszarów, w których możesz ją wykorzystać, to:

 • Analiza danych – AI może analizować ogromne ilości danych z różnych źródeł. Dzięki temu możesz generować wartościowe insighty, szybko identyfikować trendy w branży, a także przewidywać zachowania klientów oraz prognozować wyniki marketingowe.
 • Personalizacja – chcesz dostarczać bardziej trafne komunikaty swoim odbiorcom? AI przyda Ci się w tworzeniu newsletterów oraz personalizowania reklam. Z tym łączy się także kolejna zaleta AI, czyli automatyzacja i optymalizacja kampanii reklamowych.
 • Generowanie treści – w odpowiednich warunkach AI może wspomagać Twój zespół w tworzeniu treści marketingowych takich jak artykuły, raporty, opisy produktów czy treści na stronę.
 • Technologie rozszerzonej rzeczywistości (AR) i wirtualnej rzeczywistości (VR)

Ważne marketingowe trendy 2023 to także rozszerzona i wirtualna rzeczywistość. AR i VR będą odgrywać coraz większą rolę w świecie reklamy, umożliwiając firmom tworzenie niemalże immersyjnych, a już na pewno – interaktywnych doświadczeń dla swoich klientów. Zauważ, że firmy wykorzystują te technologie np. do tworzenia wirtualnych próbek produktów, mobilnych spacerów po sklepie i różnych innowacyjnych rozwiązań.

 • Zrównoważony marketing, zrównoważone filozofie

Kwestie zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu nadal są niezmiernie istotne w marketingu. Klienci coraz bardziej dbają o środowisko i społeczność, dlatego ważną rolą świadomych firm będzie promowanie swoich zobowiązania związanych z zrównoważonym rozwojem, a także uczestnictwo w wybranych inicjatywach społecznych.

Marketingowe trendy – zaczynamy od zera

Czy można więc powiedzieć, że do aktualnych trendów marketingowych zaliczymy budowanie pozytywnego wizerunku marki, rzecz, wydawałoby się, oczywistą? Tak – nawet firmy, które do tej pory nie zwracały dużej uwagi na zrównoważone działania, muszą w 2023 stać się na nie mocno wyczulone. Również przeciwnicy AI nie przejdą już koło tej technologii obojętnie. Czeka nas sporo zmian!