W jaki sposób budować świadomość marki?

Opublikowany: 18.01.2023/mateusz

Świadomość marki określa to, jak dobrze rozpoznawalny i powszechnie znany jest dany brand. To jeden z najbardziej istotnych wskaźników tego, jak skuteczne są działania marketingowe, oraz jak dobrze radzi sobie firma w docieraniu do grupy odbiorców. Co robić, aby zwiększyć popularność brandu wśród klientów? Jak budować świadomość marki? Podpowiadamy, od czego zacząć i jak przeprowadzić ten proces.

Świadomość marki – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Jeśli zastanawiasz się, jak zwiększyć świadomość marki, musisz najpierw dobrze zrozumieć, czym jest ten wskaźnik. Wiesz już, że to określenie rozpoznawalności marki (a także jej klientów) w środowisku klientów. Ale co kryje się pod rozpoznawalnością? Między innymi to, czy klienci kojarzą i potrafią połączyć z konkretnym brandem logo, nazwę, hasło, cechy marki czy jej identyfikację graficzną albo charakterystyczne cechy. 

Bardzo ważne jest to, że budowanie świadomości marki to cały proces – nie da się stworzyć solidnej, rozpoznawalnej firmy w ciągu jednego dnia. To normalne. Natomiast nie jest to element strategii, który można bagatelizować, wręcz przeciwnie. Brak świadomości marki (zarówno online, jak i offline) może przysporzyć wielu kłopotów i spowolnić działania marketingowe.

Zanim zaczniesz – badania

Tak jak wiele działań marketingowych zaczyna się od audytu i ewaluacji dotychczasowych osiągnięć i aktualnego stanu rzeczy, tak świadomość marki należy zacząć budować od analizy sytuacji i zmierzenia świadomości brandu wśród klientów w danym momencie. Możesz to zrobić za pomocą wielu metod – jedne z kluczowych wskaźników to spontaniczna świadomość marki, pierwsza wymieniona marka i wspomagana świadomość marki. A jak zmierzyć świadomość marki? Tutaj przydać się mogą trzy najpopularniejsze metody: CATI (wywiady telefoniczne). Można też przeprowadzać metodą PAPI (wywiady kwestionariuszowe, offline), CAWI (wywiady internetowe, online). Do tego warto dorzucić wywiady fokusowe. Dopiero ze znajomością bazy możesz przejść dalej.

Jak zwiększyć świadomość marki?

Przejdźmy do konkretów – jak budować świadomość marki w kilku prostych krokach?

  1. Zbuduj spójną kreację wizualną – i korzystaj z niej. Charakterystyczna identyfikacja wizualna firmy,  paleta kolorów, specyficzne opakowania produktów, nietypowy font – to wszystko sprawia, że marka staje się łatwiej rozpoznawalna. Im częściej pokazujesz swoją szatę graficzną odbiorcom, tym lepiej utrwalasz ją w ich głowach i przypominasz o istnieniu marki.
  2. Odpal social media. Zaangażuj się w tworzenie czegoś razem z odbiorcami, urozmaicaj ich dzień, pojawiaj się w socialach, gdy scrollują je do porannej kawy albo sprawdzają na szybko na przerwie w pracy.
  3. Zbuduj stronę internetową. Dzięki widoczności w Google świadomość Twojej marki będzie rosła – im częściej użytkownicy sieci zobaczą nazwę brandu i wartościowe treści, (szczególnie kreatywny, angażujący content), tym lepiej skojarzą i zapamiętają Twoją markę.
  4. Świadomie i proaktywnie buduj relacje z odbiorcami. Zachęcaj do interakcji, wychodź na przód, a do tego odpowiadaj szybko i sprawnie na pytania, komentarze, prośby i wątpliwości. Dzięki temu zbudujesz obraz marki przyjaznej i chętnej do działania, a także poprawisz swoje zasięgi.
  5. Znajdź ambasadorów marki i twórz społeczność w sieci. Jeśli uda Ci się zauważyć, że ktoś samodzielnie wspiera Twoje działania i jest lojalnym ambasadorem marki, nagródź go za to (komentarz z podziękowaniem, zaproszenie na darmową kawę, mały kod rabatowy?)! Pamiętaj, że możesz też wybrać ambasadorów do płatnych współprac, dzięki czemu informacje o Twoim brandzie trafią do szerszej grupy odbiorców.