Wtyczka WooCommerce – jak działa i dlaczego warto na nią postawić?

Opublikowany: 5.03.2024/mateusz

jak działa woocommerce

Wtyczka WooCommerce to rozszerzenie dedykowane platformie WordPress, które umożliwia tworzenie sklepów internetowych i płynne zarządzanie nimi. Jej dodanie jest bardzo proste, co opiszemy w dalszej części. Dowiesz się też, jak działa WooCommerce, i na czym dodanie funkcji e-commerce do istniejącej strony internetowej opartej na WordPressie musi być trudne.

Spis treści
 • Jak działa WooCommerce? Dla kogo będzie odpowiednie?
 • Wtyczka WooCommerce – zalety dla blogerów i przedsiębiorstw
 • WooCommerce: jak działa? Jak ją aktywować?

Jak działa WooCommerce? Dla kogo będzie odpowiednie?

WooCommerce działa jako wtyczka podpinana do stron opartych na WordPressie. To plugin dodający masę interesujących i przydatnych funkcjonalności. To optymalne rozwiązanie dla takich grup jak:

 • Przedsiębiorcy. Osoby prowadzące biznes, które chcą rozpocząć sprzedaż online, mogą wybrać wtyczkę WooCommerce, aby łatwo utworzyć sklep internetowy oparty o CMS WordPress – większość funkcji jest całkowicie darmowa, co jest świetną opcją na start.
 • Sklepy stacjonarne. Firmy posiadające tradycyjne sklepy detaliczne mogą również korzystać z WooCommerce do poszerzenia swojego zasięgu poprzez sprzedaż online.
 • Twórcy stron internetowych. Specjaliści od marketingu internetowego i deweloperzy stron internetowych powszechnie używają WooCommerce do tworzenia sklepów internetowych dla swoich klientów – to często praktyczne rozwiązanie ze względu na łatwość obsługi interfejsu przez administratora i brak konieczności angażowania dewelopera do zarządzania sklepem. 
 • Blogerzy. W tej branży WooCommerce przyda się do dodania funkcji sprzedaży do swojej witryny, aby zarabiać na stronie i promować określone produkty (np. książkę, ebook, gadżety).

Gdy dowiesz się, jak działa wtyczka WooCommerce, zrozumiesz, dlaczego jest idealnym rozwiązaniem dla osób nie specjalizujących się w obsłudze sklepów internetowych.

Wtyczka WooCommerce – zalety dla blogerów i przedsiębiorstw

Wtyczka WooCommerce oferuje szereg funkcji, takich jak zarządzanie produktami, zamówieniami, płatnościami, dostawą, fakturami i wiele innych, co czyni ją atrakcyjnym narzędziem dla szerokiego grona użytkowników.

Jesteś blogerem? WooCommerce jest dla Ciebie, bo:

 • Z WooCommerce możesz łatwo zamieniać swoje treści na dochód, sprzedając produkty związane z tematyką, o której piszesz, np. jak e-booki, kursy online, czy nawet produkty fizyczne.
 • Zyskujesz pełną kontrolę nad swoim sklepem online: samodzielnie możesz dostosować go do swoich potrzeb, zarządzać produktami, cenami i promocjami.
 • WooCommerce łatwo integruje się z istniejącym blogiem WordPress, co ułatwia zarządzanie zarówno treścią, jak i sklepem z jednej platformy.

Wtyczka oferuje również narzędzia do analizy sprzedaży i raportowania, które mogą pomóc blogerom zrozumieć zachowanie swoich klientów i wchodzić we współprace z firmami.

jak działa wtyczka woocommerce

Jesteś właścicielem niewielkiej firmy? Zalety WooCommerce dla Ciebie to:

 • Szybkie wdrożenie – WooCommerce umożliwia szybkie uruchomienie sklepu internetowego, co jest szczególnie korzystne dla małych i średnich przedsiębiorstw.
 • W porównaniu z tradycyjnymi sklepami internetowymi, koszty uruchomienia i utrzymania sklepu WooCommerce są stosunkowo niskie.
 • Jedną z zalet wtyczki WooCommerce jest jej skalowalność, co oznacza, że może rosnąć wraz z rozwojem Twojego przedsiębiorstwa, zapewniając elastyczność i możliwość dostosowania do zmieniających się potrzeb.

WooCommerce: jak działa? Jak ją aktywować?

Chcesz lepiej zrozumieć, jak działa wtyczka WooCommerce? To poradnik dla Ciebie.

Aby zacząć korzystać z WooCommerce, musisz zainstalować odpowiednia wtyczkę na swojej stronie WordPress. Możesz to zrobić poprzez panel administracyjny WordPressa, przechodząc do sekcji Wtyczki –> Dodaj nową. Pobraną wtyczkę zainstaluj i aktywuj.

WooCommerce poprowadzi Cię przez proces konfiguracji podstawowych ustawień, takich jak waluta, jednostka wagowa, jednostka wymiarowa, sposoby płatności i dostawy itp.

Teraz możesz rozpocząć dodawanie produktów do sklepu. Możesz to zrobić przez panel WordPressa, przechodząc do sekcji “Produkty” -> “Dodaj nowy produkt”. A gdy klienci zaczną składać zamówienia, będziesz mógł nimi zarządzać poprzez panel administracyjny WooCommerce. Tam sprawdzisz statusy zamówień, wystawisz faktury, wyślesz odpowiednie powiadomienia.

A jak działa wtyczka WooCommerce pod kątem dostosowywania wyglądu sklepu? Choć opcje są ograniczone, to jednak możesz wybrać szereg dostępnych darmowych i płatnych motywów kompatybilnych z WooCommerce. A w miarę rozwoju sklepu dodasz bez trudu nowe funkcje poprzez instalowanie dodatkowych wtyczek zintegrowanych z WooCommerce, np. do zarządzania płatnościami czy wysyłką.