Wykorzystanie influencer marketingu w budowaniu marki

Opublikowany: 22.08.2023/mateusz

czym jest influencer marketing

Media społecznościowe marki odgrywają kluczową rolę w komunikacji i interakcji z konsumentami  –  nie bez powodu influencer marketing stał się nieodłącznym narzędziem tworzenia spójnego wizerunku marki. Treści tworzone przez influencerów mają ogromny wpływ na sposób, w jaki widzimy świat i jakie decyzje zakupowe podejmujemy. Przyjrzyjmy się bliżej roli influencer marketingu w kreowaniu wizerunku marek  – jeśli chcesz wiedzieć, jakie są kluczowe aspekty związane z wykorzystaniem influencer marketingu w budowaniu brandu, czytaj do końca.

Spis treści
  • Czym jest influencer marketing i jakie znaczenie ma dla Twojej marki?
  • Influencer marketing jako istotny element strategii komunikacyjnych
  • Influencer marketing w Twojej strategii brandingowej – od czego zacząć?
  • Podsumowanie: wpływ influencer marketingu na kreowanie wizerunku

Czym jest influencer marketing i jakie znaczenie ma dla Twojej marki?

Co to influencer marketing?

Pojęcie influencer marketingu wiąże się ze strategią marketingową, która polega na współpracy firm z osobami posiadającymi popularność w mediach społecznościowych oraz znaczący wpływ na swoich odbiorców (od influence  –  wpływ). Influencerzy mogą promować produkty czy usługi, a także konkretną markę, angażując swoją społeczność w tworzone treści.

Rola influencerów w kreowaniu wizerunku marki

Influencerzy to nie tylko popularne konta z dziesiątkami tysięcy obserwujących, ale także potężne narzędzia w budowaniu wizerunku marek. Dzięki swojej autentyczności, oddaniu i popularności wśród obserwujących, influencerzy mają zdolność wpływania na decyzje zakupowe i opinie konsumentów. Warto jednak podkreślić tutaj słowo-klucz, czyli autentyczność. Jeśli chcesz, by Twoi potencjalni klienci czerpali informacje o produktach od influencerów, musisz zwrócić uwagę na to, aby działania reklamowe prowadzone przez te osoby w social mediach nie były sztuczne i przesadnie marketingowe.

Influencer marketing jako istotny element strategii komunikacyjnych

Rozwój influencer marketingu w ostatnich latach wynika z potrzeby dostosowania się firm do zmieniających się preferencji i nawyków konsumentów. Tradycyjne metody reklamy i promocji, takie jak ogłoszenia w mediach tradycyjnych, coraz częściej nie docierają do młodszych pokoleń, które funkcjonują przede wszystkim w cyfrowym świecie. Wprowadzenie influencer marketingu do strategii komunikacyjnych firm jest odpowiedzią na te wyzwania i umożliwia dotarcie do swojej grupy docelowej w sposób bardziej autentyczny i angażujący. Współpraca z influencerami umożliwia tworzenie treści, które są bardziej dostosowane do oczekiwań i preferencji odbiorców.

influencer marketing

Influencer marketing w Twojej strategii brandingowej  –  od czego zacząć?

Wybór odpowiedniego influencera

Jednym z kluczowych elementów skutecznej kampanii influencer marketingowej jest wybór właściwego influencera. Postaw na osobę, która nie tylko ma duże zasięgi, lecz także pasuje do wartości i wizerunku Twojej marki.

Najistotniejsze kryteria wyboru influencera do współpracy to: jego zaangażowanie, aktywność, autentyczność, eksperckość w danej dziedzinie, selektywna współpraca z firmami (czyli nieprzyjmowanie wszystkich zleceń). Ważne jest, aby influencer budował zaufanie swoich obserwujących, a treści publikowane na jego platformach były wiarygodne i atrakcyjne dla grupy docelowej marki.

Dobór kanałów

Odpowiedni wybór kanałów publikacji influencera jest kluczowy dla skuteczności kampanii. Oprócz popularnych platform, takich jak Instagram czy YouTube, warto również rozważyć inne media, które docierają (być może lepiej?) do grupy docelowej marki. Np. LinkedIn ma znaczenie w przypadku kampanii związanych z budowaniem marki i wizerunku pracodawcy, gdzie profesjonalizm i autorytet są kluczowe.

Analiza wyników kampanii

Po zakończeniu kampanii istotna jest analiza wyników, która pozwala ocenić efektywność działań i dostosować strategię do zmieniających się trendów i preferencji klientów

Podsumowanie: wpływ influencer marketingu na kreowanie wizerunku

Influencer marketing ma zdolność nie tylko prezentowania produktów, ale także angażowania się społecznie i budowania pozytywnego wizerunku marki. Działania takie są szczególnie istotne w dzisiejszym społeczeństwie, które coraz bardziej cenione jest zaangażowanie marek w kwestie społeczne i ekologiczne.

Źródła:

http://sj.wne.sggw.pl/pdf/PEFIM_2019_n70_s56.pdf